Rochester Electronics FGA40T65UQDF
Manufacturer :
Rochester Electronics
Mfr. Part # :
FGA40T65UQDF
Description
INSULATED GATE BIPOLAR TRANSISTO
DataSheet
FGA40T65UQDF PDF
Price is not available, please RFQ
FGA40T65UQDF Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • IGBT Type:NPT
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):650 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):80 A
  • Current - Collector Pulsed (Icm):120 A
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:1.67V @ 15V, 40A
  • Power - Max:231 W
  • Switching Energy:989µJ (on), 310µJ (off)
  • Input Type:Standard
  • Gate Charge:306 nC
  • Td (on/off) @ 25°C:32ns/271ns
  • Test Condition:400V, 40A, 6Ohm, 15V
  • Reverse Recovery Time (trr):89 ns
  • Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)