Alpha and Omega Semiconductor, Inc. AOTF15B65M2
Mfr. Part # :
AOTF15B65M2
Description
IGBT 650V 15A TO220
DataSheet
AOTF15B65M2 PDF
Price is not available, please RFQ
AOTF15B65M2 Tech Specifications
  • IGBT Type:-
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):650 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):30 A
  • Current - Collector Pulsed (Icm):45 A
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.15V @ 15V, 15A
  • Power - Max:36 W
  • Switching Energy:290µJ (on), 200µJ (off)
  • Input Type:Standard
  • Gate Charge:32 nC
  • Td (on/off) @ 25°C:15ns/94ns
  • Test Condition:400V, 15A, 20Ohm, 15V
  • Reverse Recovery Time (trr):298 ns
  • Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)