Wickmann / Littelfuse IXEL40N400
Manufacturer :
Wickmann / Littelfuse
Mfr. Part # :
IXEL40N400
Description
IGBT 4000V 90A 380W ISOPLUSI5
Catalog
Transistors - IGBTs - Single
DataSheet
IXEL40N400 PDF
Price is not available, please RFQ
IXEL40N400 Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tube
  • Part Status:Active
  • IGBT Type:-
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):4000 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):90 A
  • Current - Collector Pulsed (Icm):400 A
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:3.2V @ 15V, 40A
  • Power - Max:380 W
  • Switching Energy:55mJ (on), 165mJ (off)
  • Input Type:Standard
  • Gate Charge:275 nC
  • Td (on/off) @ 25°C:160ns/630ns
  • Test Condition:2800V, 40A, 33Ohm, 15V
  • Reverse Recovery Time (trr):-
  • Operating Temperature:-40°C ~ 150°C (TJ)