Rochester Electronics NGD15N41CLT4G
Manufacturer :
Rochester Electronics
Mfr. Part # :
NGD15N41CLT4G
Description
IGBT, 15A, 440V, N-CHANNEL
Catalog
Transistors - IGBTs - Single
DataSheet
NGD15N41CLT4G PDF
Price is not available, please RFQ
NGD15N41CLT4G Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • IGBT Type:-
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):440 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):15 A
  • Current - Collector Pulsed (Icm):50 A
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.2V @ 4V, 10A
  • Power - Max:107 W
  • Switching Energy:-
  • Input Type:Logic
  • Gate Charge:-
  • Td (on/off) @ 25°C:700ns/4µs
  • Test Condition:-
  • Reverse Recovery Time (trr):-
  • Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)