IR (Infineon Technologies) IRGP20B60PDPBF
Manufacturer :
IR (Infineon Technologies)
Mfr. Part # :
IRGP20B60PDPBF
Description
IGBT 600V 40A 220W TO247AC
DataSheet
IRGP20B60PDPBF PDF
Price is not available, please RFQ
IRGP20B60PDPBF Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Bulk
  • Part Status:Obsolete
  • IGBT Type:NPT
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):600 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):40 A
  • Current - Collector Pulsed (Icm):80 A
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.8V @ 15V, 20A
  • Power - Max:220 W
  • Switching Energy:95µJ (on), 100µJ (off)
  • Input Type:Standard
  • Gate Charge:68 nC
  • Td (on/off) @ 25°C:20ns/115ns
  • Test Condition:390V, 13A, 10Ohm, 15V
  • Reverse Recovery Time (trr):42 ns
  • Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)