Sanyo Semiconductor/ON Semiconductor FGH20N60SFDTU
Manufacturer :
Sanyo Semiconductor/ON Semiconductor
Mfr. Part # :
FGH20N60SFDTU
Description
IGBT FIELD STOP 600V 40A TO247-3
Catalog
Transistors - IGBTs - Single
DataSheet
FGH20N60SFDTU PDF
Price is not available, please RFQ
FGH20N60SFDTU Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tube
  • Part Status:Active
  • IGBT Type:Field Stop
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):600 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):40 A
  • Current - Collector Pulsed (Icm):60 A
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.8V @ 15V, 20A
  • Power - Max:165 W
  • Switching Energy:370µJ (on), 160µJ (off)
  • Input Type:Standard
  • Gate Charge:65 nC
  • Td (on/off) @ 25°C:13ns/90ns
  • Test Condition:400V, 20A, 10Ohm, 15V
  • Reverse Recovery Time (trr):34 ns
  • Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)