Renesas Electronics America RJP60F4DPM-00#T1
Manufacturer :
Renesas Electronics America
Mfr. Part # :
RJP60F4DPM-00#T1
Description
IGBT 600V 60A 41.2W TO-3PFM
Catalog
Transistors - IGBTs - Single
DataSheet
RJP60F4DPM-00#T1 PDF
Price is not available, please RFQ
RJP60F4DPM-00#T1 Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tube
  • Part Status:Active
  • IGBT Type:Trench
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):600 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):60 A
  • Current - Collector Pulsed (Icm):-
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:1.82V @ 15V, 30A
  • Power - Max:41.2 W
  • Switching Energy:-
  • Input Type:Standard
  • Gate Charge:-
  • Td (on/off) @ 25°C:45ns/70ns
  • Test Condition:400V, 30A, 5Ohm, 15V
  • Reverse Recovery Time (trr):-
  • Operating Temperature:150°C (TJ)