Wickmann / Littelfuse IXGA48N60B3-TRL
Mfr. Part # :
IXGA48N60B3-TRL
Description
IXGA48N60B3 TRL
DataSheet
IXGA48N60B3-TRL PDF
Price is not available, please RFQ
IXGA48N60B3-TRL Tech Specifications
  • Series:GenX3™
  • Package:Tape & Reel (TR)
  • Part Status:Active
  • IGBT Type:PT
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):600 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):48 A
  • Current - Collector Pulsed (Icm):280 A
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:1.8V @ 15V, 32A
  • Power - Max:300 W
  • Switching Energy:840µJ (on), 660µJ (off)
  • Input Type:Standard
  • Gate Charge:115 nC
  • Td (on/off) @ 25°C:22ns/130ns
  • Test Condition:480V, 30A, 5Ohm, 15V
  • Reverse Recovery Time (trr):25 ns
  • Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)