STMicroelectronics STGWA40H120F2
Mfr. Part # :
STGWA40H120F2
Description
IGBT BIPO 1200V 40A TO247-3
DataSheet
STGWA40H120F2 PDF
Price is not available, please RFQ
STGWA40H120F2 Tech Specifications
  • Series:-
  • IGBT Type:Trench Field Stop
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):1200 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):80 A
  • Current - Collector Pulsed (Icm):160 A
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.6V @ 15V, 40A
  • Power - Max:468 W
  • Switching Energy:1mJ (on), 1.32mJ (off)
  • Input Type:Standard
  • Gate Charge:158 nC
  • Td (on/off) @ 25°C:18ns/152ns
  • Test Condition:600V, 40A, 10Ohm, 15V
  • Reverse Recovery Time (trr):-
  • Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)