Rochester Electronics IHW25N120R2FKSA1
Manufacturer :
Rochester Electronics
Mfr. Part # :
IHW25N120R2FKSA1
Description
REVERSE CONDUCTING IGBT W/MONOLT
Catalog
Transistors - IGBTs - Single
DataSheet
IHW25N120R2FKSA1 PDF
Price is not available, please RFQ
IHW25N120R2FKSA1 Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tube
  • Part Status:Active
  • IGBT Type:NPT
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):1.2 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):50 A
  • Current - Collector Pulsed (Icm):75 A
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:1.8V @ 15V, 25A
  • Power - Max:365 W
  • Switching Energy:1.59mJ
  • Input Type:Standard
  • Gate Charge:60.7 nC
  • Td (on/off) @ 25°C:-/324ns
  • Test Condition:600V, 25A, 10Ohm, 15V
  • Reverse Recovery Time (trr):-
  • Operating Temperature:-40°C ~ 175°C (TJ)