Wickmann / Littelfuse IXXX110N65B4H1
Mfr. Part # :
IXXX110N65B4H1
Description
IGBT 650V 240A 880W PLUS247
DataSheet
IXXX110N65B4H1 PDF
Price is not available, please RFQ
IXXX110N65B4H1 Tech Specifications
  • Series:GenX4™, XPT™
  • Package:Tube
  • Part Status:Active
  • IGBT Type:PT
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):650 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):240 A
  • Current - Collector Pulsed (Icm):630 A
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.1V @ 15V, 110A
  • Power - Max:880 W
  • Switching Energy:2.2mJ (on), 1.05mJ (off)
  • Input Type:Standard
  • Gate Charge:183 nC
  • Td (on/off) @ 25°C:38ns/156ns
  • Test Condition:400V, 55A, 2Ohm, 15V
  • Reverse Recovery Time (trr):100 ns
  • Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)