Rochester Electronics IRGP50B60PDPBF
Mfr. Part # :
IRGP50B60PDPBF
Description
AUTOMOTIVE WARP2 IGBT ULTRAFAST
DataSheet
IRGP50B60PDPBF PDF
Price is not available, please RFQ
IRGP50B60PDPBF Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • IGBT Type:NPT
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):600 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):75 A
  • Current - Collector Pulsed (Icm):150 A
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.6V @ 15V, 50A
  • Power - Max:370 W
  • Switching Energy:360µJ (on), 380µJ (off)
  • Input Type:Standard
  • Gate Charge:360 nC
  • Td (on/off) @ 25°C:34ns/130ns
  • Test Condition:390V, 33A, 3.3Ohm, 15V
  • Reverse Recovery Time (trr):50 ns
  • Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)