IR (Infineon Technologies) IKP30N65H5XKSA1
Manufacturer :
IR (Infineon Technologies)
Mfr. Part # :
IKP30N65H5XKSA1
Description
IGBT TRENCH 650V 55A TO220-3
DataSheet
IKP30N65H5XKSA1 PDF
Price is not available, please RFQ
IKP30N65H5XKSA1 Tech Specifications
  • Series:TrenchStop™
  • Package:Tube
  • Part Status:Active
  • IGBT Type:Trench
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):650 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):55 A
  • Current - Collector Pulsed (Icm):90 A
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.1V @ 15V, 30A
  • Power - Max:188 W
  • Switching Energy:280µJ (on), 100µJ (off)
  • Input Type:Standard
  • Gate Charge:70 nC
  • Td (on/off) @ 25°C:19ns/177ns
  • Test Condition:400V, 15A, 23Ohm, 15V
  • Reverse Recovery Time (trr):51 ns
  • Operating Temperature:-40°C ~ 175°C (TJ)