Rochester Electronics SGL40N150DTU
Manufacturer :
Rochester Electronics
Mfr. Part # :
SGL40N150DTU
Description
N-CHANNEL IGBT
DataSheet
SGL40N150DTU PDF
Price is not available, please RFQ
SGL40N150DTU Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tube
  • Part Status:Obsolete
  • IGBT Type:-
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):1.5 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):40 A
  • Current - Collector Pulsed (Icm):120 A
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:4.7V @ 15V, 40A
  • Power - Max:200 W
  • Switching Energy:-
  • Input Type:Standard
  • Gate Charge:140 nC
  • Td (on/off) @ 25°C:-
  • Test Condition:-
  • Reverse Recovery Time (trr):300 ns
  • Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)