IR (Infineon Technologies) IKQ75N120CS6XKSA1
Manufacturer :
IR (Infineon Technologies)
Mfr. Part # :
IKQ75N120CS6XKSA1
Description
IGBT 1200V 75A TO247-3-46
Catalog
Transistors - IGBTs - Single
DataSheet
IKQ75N120CS6XKSA1 PDF
Price is not available, please RFQ
IKQ75N120CS6XKSA1 Tech Specifications
  • Series:TrenchStop™
  • Package:Tube
  • Part Status:Active
  • IGBT Type:Trench Field Stop
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):1200 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):150 A
  • Current - Collector Pulsed (Icm):300 A
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.15V @ 15V, 75A
  • Power - Max:880 W
  • Switching Energy:5.15mJ (on), 2.95mJ (off)
  • Input Type:Standard
  • Gate Charge:530 nC
  • Td (on/off) @ 25°C:34ns/300ns
  • Test Condition:600V, 75A, 4Ohm, 15V
  • Reverse Recovery Time (trr):440 ns
  • Operating Temperature:-40°C ~ 175°C (TJ)