IR (Infineon Technologies) IKP28N65ES5XKSA1
Manufacturer :
IR (Infineon Technologies)
Mfr. Part # :
IKP28N65ES5XKSA1
Description
IGBT 650V 28A TO220-3
Catalog
Transistors - IGBTs - Single
DataSheet
IKP28N65ES5XKSA1 PDF
Price is not available, please RFQ
IKP28N65ES5XKSA1 Tech Specifications
  • Series:TrenchStop™ 5
  • Package:Tube
  • Part Status:Active
  • IGBT Type:Trench Field Stop
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):650 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):38 A
  • Current - Collector Pulsed (Icm):90 A
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:1.9V @ 15V, 28A
  • Power - Max:130 W
  • Switching Energy:530µJ (on), 400µJ (off)
  • Input Type:Standard
  • Gate Charge:50 nC
  • Td (on/off) @ 25°C:27ns/184ns
  • Test Condition:400V, 28A, 34Ohm, 15V
  • Reverse Recovery Time (trr):73 ns
  • Operating Temperature:-40°C ~ 175°C (TJ)