Rochester Electronics SGH30N60RUFTU
Mfr. Part # :
SGH30N60RUFTU
Description
IGBT, 48A, 600V, N-CHANNEL
DataSheet
SGH30N60RUFTU PDF
Price is not available, please RFQ
SGH30N60RUFTU Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tube
  • Part Status:Obsolete
  • IGBT Type:-
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):600 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):48 A
  • Current - Collector Pulsed (Icm):90 A
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.8V @ 15V, 30A
  • Power - Max:235 W
  • Switching Energy:919µJ (on), 814µJ (off)
  • Input Type:Standard
  • Gate Charge:85 nC
  • Td (on/off) @ 25°C:30ns/54ns
  • Test Condition:300V, 30A, 7Ohm, 15V
  • Reverse Recovery Time (trr):-
  • Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)