Sanyo Semiconductor/ON Semiconductor FGH75T65SHDT-F155
Mfr. Part # :
FGH75T65SHDT-F155
Description
IGBT 650V 150A 455W TO-247
DataSheet
FGH75T65SHDT-F155 PDF
Price is not available, please RFQ
FGH75T65SHDT-F155 Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tube
  • Part Status:Active
  • IGBT Type:Trench Field Stop
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):650 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):150 A
  • Current - Collector Pulsed (Icm):225 A
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.1V @ 15V, 75A
  • Power - Max:455 W
  • Switching Energy:3mJ (on), 750µJ (off)
  • Input Type:Standard
  • Gate Charge:123 nC
  • Td (on/off) @ 25°C:28ns/86ns
  • Test Condition:400V, 75A, 3Ohm, 15V
  • Reverse Recovery Time (trr):76 ns
  • Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)