STMicroelectronics STGFW80V60F
Mfr. Part # :
STGFW80V60F
Description
IGBT 600V 120A 79W TO-3PF
DataSheet
STGFW80V60F PDF
Price is not available, please RFQ
STGFW80V60F Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tube
  • Part Status:Obsolete
  • IGBT Type:Trench Field Stop
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):600 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):120 A
  • Current - Collector Pulsed (Icm):240 A
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.3V @ 15V, 80A
  • Power - Max:79 W
  • Switching Energy:1.8mJ (on), 1mJ (off)
  • Input Type:Standard
  • Gate Charge:448 nC
  • Td (on/off) @ 25°C:60ns/220ns
  • Test Condition:400V, 80A, 10Ohm, 15V
  • Reverse Recovery Time (trr):-
  • Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)