Rochester Electronics IRGPS40B120UPBF
Mfr. Part # :
IRGPS40B120UPBF
Description
ULTRAFAST CO-PACK IGBT W/ULTRAFA
DataSheet
IRGPS40B120UPBF PDF
Price is not available, please RFQ
IRGPS40B120UPBF Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • IGBT Type:NPT
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):1.2 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):80 A
  • Current - Collector Pulsed (Icm):160 A
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:3.71V @ 15V, 50A
  • Power - Max:595 W
  • Switching Energy:1.4mJ (on), 1.65mJ (off)
  • Input Type:Standard
  • Gate Charge:340 nC
  • Td (on/off) @ 25°C:-
  • Test Condition:600V, 40A, 4.7Ohm, 15V
  • Reverse Recovery Time (trr):-
  • Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)