STMicroelectronics STGW40NC60V
Mfr. Part # :
STGW40NC60V
Description
IGBT 600V 80A 260W TO247
DataSheet
STGW40NC60V PDF
Price is not available, please RFQ
STGW40NC60V Tech Specifications
  • Series:PowerMESH™
  • Package:Tube
  • Part Status:Obsolete
  • IGBT Type:-
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):600 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):80 A
  • Current - Collector Pulsed (Icm):200 A
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.5V @ 15V, 40A
  • Power - Max:260 W
  • Switching Energy:330µJ (on), 720µJ (off)
  • Input Type:Standard
  • Gate Charge:214 nC
  • Td (on/off) @ 25°C:43ns/140ns
  • Test Condition:390V, 40A, 3.3Ohm, 15V
  • Reverse Recovery Time (trr):-
  • Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)