Roving Networks / Microchip Technology APT20GT60BRG
Mfr. Part # :
APT20GT60BRG
Description
IGBT 600V 43A 174W TO247
Catalog
Transistors - IGBTs - Single
DataSheet
APT20GT60BRG PDF
Price is not available, please RFQ
APT20GT60BRG Tech Specifications
  • Series:Thunderbolt IGBT®
  • Package:Tube
  • Part Status:Active
  • IGBT Type:NPT
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):600 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):43 A
  • Current - Collector Pulsed (Icm):80 A
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.5V @ 15V, 20A
  • Power - Max:174 W
  • Switching Energy:215µJ (on), 245µJ (off)
  • Input Type:Standard
  • Gate Charge:100 nC
  • Td (on/off) @ 25°C:8ns/80ns
  • Test Condition:400V, 20A, 5Ohm, 15V
  • Reverse Recovery Time (trr):-
  • Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)