Wickmann / Littelfuse IXGP30N120B3
Mfr. Part # :
IXGP30N120B3
Description
IGBT 1200V 60A 300W TO220
Catalog
Transistors - IGBTs - Single
DataSheet
IXGP30N120B3 PDF
Price is not available, please RFQ
IXGP30N120B3 Tech Specifications
  • Series:GenX3™
  • IGBT Type:PT
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):1200 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):60 A
  • Current - Collector Pulsed (Icm):150 A
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:3.5V @ 15V, 30A
  • Power - Max:300 W
  • Switching Energy:3.47mJ (on), 2.16mJ (off)
  • Input Type:Standard
  • Gate Charge:87 nC
  • Td (on/off) @ 25°C:16ns/127ns
  • Test Condition:960V, 30A, 5Ohm, 15V
  • Reverse Recovery Time (trr):-
  • Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)