Rochester Electronics IRGS14C40LTRLP
Mfr. Part # :
IRGS14C40LTRLP
Description
IGNITION IGBT WITH ON-CHIP GATE-
DataSheet
IRGS14C40LTRLP PDF
Price is not available, please RFQ
IRGS14C40LTRLP Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Bulk
  • Part Status:Obsolete
  • IGBT Type:-
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):430 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):20 A
  • Current - Collector Pulsed (Icm):-
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:1.75V @ 5V, 14A
  • Power - Max:125 W
  • Switching Energy:-
  • Input Type:Logic
  • Gate Charge:27 nC
  • Td (on/off) @ 25°C:900ns/6µs
  • Test Condition:-
  • Reverse Recovery Time (trr):-
  • Operating Temperature:-40°C ~ 175°C (TJ)