Sanyo Semiconductor/ON Semiconductor FGY75T120SQDN
Mfr. Part # :
FGY75T120SQDN
Description
IGBT 1200V 75A UFS
DataSheet
FGY75T120SQDN PDF
Price is not available, please RFQ
FGY75T120SQDN Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tube
  • Part Status:Active
  • IGBT Type:Field Stop
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):1200 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):150 A
  • Current - Collector Pulsed (Icm):300 A
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:1.95V @ 15V, 75A
  • Power - Max:790 W
  • Switching Energy:6.25mJ (on), 1.96mJ (off)
  • Input Type:Standard
  • Gate Charge:399 nC
  • Td (on/off) @ 25°C:64ns/332ns
  • Test Condition:600V, 75A, 10Ohm, 15V
  • Reverse Recovery Time (trr):99 ns
  • Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)