ROHM Semiconductor RGPR30BM40HRTL
Manufacturer :
ROHM Semiconductor
Mfr. Part # :
RGPR30BM40HRTL
Description
400V 30A IGNITION IGBT
Catalog
Transistors - IGBTs - Single
DataSheet
RGPR30BM40HRTL PDF
Price is not available, please RFQ
RGPR30BM40HRTL Tech Specifications
  • Series:Automotive, AEC-Q101
  • Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
  • Part Status:Active
  • IGBT Type:-
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):430 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):30 A
  • Current - Collector Pulsed (Icm):-
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.0V @ 5V, 10A
  • Power - Max:125 W
  • Switching Energy:-
  • Input Type:Standard
  • Gate Charge:22 nC
  • Td (on/off) @ 25°C:500ns/4µs
  • Test Condition:300V, 8A, 100Ohm, 5V
  • Reverse Recovery Time (trr):-
  • Operating Temperature:-40°C ~ 175°C (TJ)