STMicroelectronics STGWA40H65DFB
Mfr. Part # :
STGWA40H65DFB
Description
IGBT TRENCH 650V 80A TO247
DataSheet
STGWA40H65DFB PDF
Price is not available, please RFQ
STGWA40H65DFB Tech Specifications
  • Series:HB
  • IGBT Type:Trench Field Stop
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):650 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):80 A
  • Current - Collector Pulsed (Icm):160 A
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2V @ 15V, 40A
  • Power - Max:283 W
  • Switching Energy:498µJ (on), 363µJ (off)
  • Input Type:Standard
  • Gate Charge:210 nC
  • Td (on/off) @ 25°C:40ns/142ns
  • Test Condition:400V, 40A, 5Ohm, 15V
  • Reverse Recovery Time (trr):62 ns
  • Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)