Roving Networks / Microchip Technology APT30GP60BDQ1G
Mfr. Part # :
APT30GP60BDQ1G
Description
IGBT 600V 100A 463W TO247
Catalog
Transistors - IGBTs - Single
DataSheet
APT30GP60BDQ1G PDF
Price is not available, please RFQ
APT30GP60BDQ1G Tech Specifications
  • Series:POWER MOS 7®
  • Package:Tube
  • Part Status:Not For New Designs
  • IGBT Type:PT
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):600 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):100 A
  • Current - Collector Pulsed (Icm):120 A
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.7V @ 15V, 30A
  • Power - Max:463 W
  • Switching Energy:260µJ (on), 250µJ (off)
  • Input Type:Standard
  • Gate Charge:90 nC
  • Td (on/off) @ 25°C:13ns/55ns
  • Test Condition:400V, 30A, 5Ohm, 15V
  • Reverse Recovery Time (trr):-
  • Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)