Wickmann / Littelfuse IXBT12N300HV
Mfr. Part # :
IXBT12N300HV
Description
IGBT 3000V 30A 160W TO268
DataSheet
IXBT12N300HV PDF
Price is not available, please RFQ
IXBT12N300HV Tech Specifications
  • Series:BIMOSFET™
  • Package:Tube
  • Part Status:Active
  • IGBT Type:-
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):3000 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):30 A
  • Current - Collector Pulsed (Icm):100 A
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:3.2V @ 15V, 12A
  • Power - Max:160 W
  • Switching Energy:-
  • Input Type:Standard
  • Gate Charge:62 nC
  • Td (on/off) @ 25°C:64ns/180ns
  • Test Condition:1250V, 12A, 10Ohm, 15V
  • Reverse Recovery Time (trr):1.4 µs
  • Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)