STMicroelectronics STGWA60V60DWFAG
Mfr. Part # :
STGWA60V60DWFAG
Description
AUTOMOTIVE-GRADE TRENCH FIELD-ST
DataSheet
STGWA60V60DWFAG PDF
Price is not available, please RFQ
STGWA60V60DWFAG Tech Specifications
  • Series:Automotive, AEC-Q101
  • IGBT Type:Trench Field Stop
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):600 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):80 A
  • Current - Collector Pulsed (Icm):240 A
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.3V @ 15V, 60A
  • Power - Max:375 W
  • Switching Energy:1.02mJ (on), 370µJ (off)
  • Input Type:Standard
  • Gate Charge:314 nC
  • Td (on/off) @ 25°C:35ns/190ns
  • Test Condition:400V, 60A, 4.7Ohm, 15V
  • Reverse Recovery Time (trr):200 ns
  • Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)