Rochester Electronics IGP40N65H5
Manufacturer :
Rochester Electronics
Mfr. Part # :
IGP40N65H5
Description
IGP40N65 - DISCRETE IGBT WITHOUT
Catalog
Transistors - IGBTs - Single
DataSheet
IGP40N65H5 PDF
Price is not available, please RFQ
IGP40N65H5 Tech Specifications
  • Series:TrenchStop™ 5
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • IGBT Type:Trench Field Stop
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):650 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):74 A
  • Current - Collector Pulsed (Icm):120 A
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.1V @ 15V, 40A
  • Power - Max:250 W
  • Switching Energy:390µJ (on), 120µJ (off)
  • Input Type:Standard
  • Gate Charge:95 nC
  • Td (on/off) @ 25°C:22ns/165ns
  • Test Condition:400V, 20A, 15Ohm, 15V
  • Reverse Recovery Time (trr):-
  • Operating Temperature:-40°C ~ 175°C (TJ)