IR (Infineon Technologies) IGB30N60TATMA1
Manufacturer :
IR (Infineon Technologies)
Mfr. Part # :
IGB30N60TATMA1
Description
IGBT 600V 60A 187W TO263-3-2
Catalog
Transistors - IGBTs - Single
DataSheet
IGB30N60TATMA1 PDF
Price is not available, please RFQ
IGB30N60TATMA1 Tech Specifications
  • Series:TrenchStop®
  • Package:Tape & Reel (TR)
  • Part Status:Active
  • IGBT Type:Trench
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):600 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):60 A
  • Current - Collector Pulsed (Icm):90 A
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.05V @ 15V, 30A
  • Power - Max:187 W
  • Switching Energy:1.46mJ
  • Input Type:Standard
  • Gate Charge:167 nC
  • Td (on/off) @ 25°C:23ns/254ns
  • Test Condition:400V, 30A, 10.6Ohm, 15V
  • Reverse Recovery Time (trr):-
  • Operating Temperature:-40°C ~ 175°C (TJ)