STMicroelectronics STGW40V60DF
Mfr. Part # :
STGW40V60DF
Description
IGBT 600V 80A 283W TO247
DataSheet
STGW40V60DF PDF
Price is not available, please RFQ
STGW40V60DF Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tube
  • Part Status:Active
  • IGBT Type:Trench Field Stop
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):600 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):80 A
  • Current - Collector Pulsed (Icm):160 A
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.3V @ 15V, 40A
  • Power - Max:283 W
  • Switching Energy:456µJ (on), 411µJ (off)
  • Input Type:Standard
  • Gate Charge:226 nC
  • Td (on/off) @ 25°C:52ns/208ns
  • Test Condition:400V, 40A, 10Ohm, 15V
  • Reverse Recovery Time (trr):41 ns
  • Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)