Rochester Electronics SGW20N60HS
Manufacturer :
Rochester Electronics
Mfr. Part # :
SGW20N60HS
Description
IGBT, 36A, 600V, N-CHANNEL
Catalog
Transistors - IGBTs - Single
DataSheet
SGW20N60HS PDF
Price is not available, please RFQ
SGW20N60HS Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • IGBT Type:NPT
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):600 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):36 A
  • Current - Collector Pulsed (Icm):80 A
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:3.15V @ 15V, 20A
  • Power - Max:178 W
  • Switching Energy:690µJ
  • Input Type:Standard
  • Gate Charge:100 nC
  • Td (on/off) @ 25°C:18ns/207ns
  • Test Condition:400V, 20A, 16Ohm, 15V
  • Reverse Recovery Time (trr):-
  • Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)