Roving Networks / Microchip Technology APT20GF120BRDG
Mfr. Part # :
APT20GF120BRDG
Description
IGBT NPT COMBI 1200V 20A TO-247
Catalog
Transistors - IGBTs - Single
DataSheet
APT20GF120BRDG PDF
Price is not available, please RFQ
APT20GF120BRDG Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tube
  • Part Status:Active
  • IGBT Type:NPT
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):1200 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):32 A
  • Current - Collector Pulsed (Icm):64 A
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:3.2V @ 15V, 15A
  • Power - Max:200 W
  • Switching Energy:-
  • Input Type:Standard
  • Gate Charge:140 nC
  • Td (on/off) @ 25°C:17ns, 93ns
  • Test Condition:792V, 20A, 10Ohm, 15V
  • Reverse Recovery Time (trr):85 ns
  • Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)