Micro Commercial Components (MCC) MIW40N65-BP
Manufacturer :
Micro Commercial Components (MCC)
Mfr. Part # :
MIW40N65-BP
Description
IGBT 650V 40A TO-247
Catalog
Transistors - IGBTs - Single
DataSheet
MIW40N65-BP PDF
Price is not available, please RFQ
MIW40N65-BP Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tube
  • Part Status:Active
  • IGBT Type:Trench Field Stop
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):650 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):80 A
  • Current - Collector Pulsed (Icm):120 A
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.4V @ 15V, 40A
  • Power - Max:280 W
  • Switching Energy:3.3mJ (on), 1.4mJ (off)
  • Input Type:Standard
  • Gate Charge:165 nC
  • Td (on/off) @ 25°C:62ns/265ns
  • Test Condition:600V, 40A, 10Ohm, 15V
  • Reverse Recovery Time (trr):41 ns
  • Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)