STMicroelectronics STGW60H65F
Mfr. Part # :
STGW60H65F
Description
IGBT 650V 120A 360W TO247
DataSheet
STGW60H65F PDF
Price is not available, please RFQ
STGW60H65F Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tube
  • Part Status:Obsolete
  • IGBT Type:Trench Field Stop
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):650 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):120 A
  • Current - Collector Pulsed (Icm):240 A
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:1.9V @ 15V, 60A
  • Power - Max:360 W
  • Switching Energy:750µJ (on), 1.05mJ (off)
  • Input Type:Standard
  • Gate Charge:217 nC
  • Td (on/off) @ 25°C:65ns/180ns
  • Test Condition:400V, 60A, 10Ohm, 15V
  • Reverse Recovery Time (trr):-
  • Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)