IR (Infineon Technologies) IKW50N65ES5XKSA1
Mfr. Part # :
IKW50N65ES5XKSA1
Description
IGBT TRENCH 650V 80A TO247-3
DataSheet
IKW50N65ES5XKSA1 PDF
Price is not available, please RFQ
IKW50N65ES5XKSA1 Tech Specifications
  • Part Status:Active
  • IGBT Type:Trench
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):650 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):80 A
  • Current - Collector Pulsed (Icm):200 A
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:1.7V @ 15V, 50A
  • Power - Max:274 W
  • Switching Energy:1.23mJ (on), 550µJ (off)
  • Input Type:Standard
  • Gate Charge:120 nC
  • Td (on/off) @ 25°C:20ns/127ns
  • Test Condition:400V, 50A, 8.2Ohm, 15V
  • Reverse Recovery Time (trr):70 ns
  • Operating Temperature:-40°C ~ 175°C (TJ)