STMicroelectronics STGWA40IH65DF
Mfr. Part # :
STGWA40IH65DF
Description
TRENCH GATE FIELD-STOP 650 V 40
DataSheet
STGWA40IH65DF PDF
Price is not available, please RFQ
STGWA40IH65DF Tech Specifications
  • Series:IH
  • IGBT Type:Trench Field Stop
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):650 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):80 A
  • Current - Collector Pulsed (Icm):120 A
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2V @ 15V, 40A
  • Power - Max:238 W
  • Switching Energy:190µJ (off)
  • Input Type:Standard
  • Gate Charge:114 nC
  • Td (on/off) @ 25°C:-/210ns
  • Test Condition:400V, 40A, 22Ohm, 15V
  • Reverse Recovery Time (trr):-
  • Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)