Sanyo Semiconductor/ON Semiconductor FGA50T65SHD
Manufacturer :
Sanyo Semiconductor/ON Semiconductor
Mfr. Part # :
FGA50T65SHD
Description
IGBT TRENCH/FS 650V 100A TO3PN
DataSheet
FGA50T65SHD PDF
Price is not available, please RFQ
FGA50T65SHD Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tube
  • Part Status:Active
  • IGBT Type:Trench Field Stop
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):650 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):100 A
  • Current - Collector Pulsed (Icm):150 A
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.1V @ 15V, 50A
  • Power - Max:319 W
  • Switching Energy:1.28mJ (on), 384µJ (off)
  • Input Type:Standard
  • Gate Charge:87 nC
  • Td (on/off) @ 25°C:22.4ns/73.6ns
  • Test Condition:400V, 50A, 6Ohm, 15V
  • Reverse Recovery Time (trr):34.6 ns
  • Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)