Rochester Electronics FGH40T65SQD-F155
Manufacturer :
Rochester Electronics
Mfr. Part # :
FGH40T65SQD-F155
Description
IGBT, 650 V, 40 A FIELD STOP TRE
DataSheet
FGH40T65SQD-F155 PDF
Price is not available, please RFQ
FGH40T65SQD-F155 Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • IGBT Type:Trench Field Stop
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):650 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):80 A
  • Current - Collector Pulsed (Icm):160 A
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.1V @ 15V, 40A
  • Power - Max:238 W
  • Switching Energy:138µJ (on), 52µJ (off)
  • Input Type:Standard
  • Gate Charge:80 nC
  • Td (on/off) @ 25°C:16.4ns/86.4ns
  • Test Condition:400V, 10A, 6Ohm, 15V
  • Reverse Recovery Time (trr):31.8 ns
  • Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)