Powerex, Inc. CM300DY-24H
Mfr. Part # :
CM300DY-24H
Description
IGBT MOD 1200V 300A 2100W
DataSheet
CM300DY-24H PDF
Price is not available, please RFQ
CM300DY-24H Tech Specifications
  • Series:IGBTMOD™
  • Package:Bulk
  • Part Status:Obsolete
  • IGBT Type:-
  • Configuration:Half Bridge
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):1200 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):300 A
  • Power - Max:2100 W
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:3.2V @ 15V, 300A
  • Current - Collector Cutoff (Max):1 mA
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce:60 nF @ 10 V
  • Input:Standard
  • NTC Thermistor:No
  • Operating Temperature:-40°C ~ 150°C (TJ)