Powerex, Inc. CM600DY-12NF
Mfr. Part # :
CM600DY-12NF
Description
IGBT MOD 600V 600A 1130W
DataSheet
CM600DY-12NF PDF
Price is not available, please RFQ
CM600DY-12NF Tech Specifications
  • Series:IGBTMOD™
  • Package:Bulk
  • Part Status:Obsolete
  • IGBT Type:-
  • Configuration:Half Bridge
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):600 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):600 A
  • Power - Max:1130 W
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.2V @ 15V, 600A
  • Current - Collector Cutoff (Max):1 mA
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce:90 nF @ 10 V
  • Input:Standard
  • NTC Thermistor:No
  • Operating Temperature:-40°C ~ 150°C (TJ)