Powerex, Inc. MG400V2YS60A
Manufacturer :
Powerex, Inc.
Mfr. Part # :
MG400V2YS60A
Description
IGBT MOD 1700V 400A 4300W
Catalog
Transistors - IGBTs - Modules
DataSheet
MG400V2YS60A PDF
Price is not available, please RFQ
MG400V2YS60A Tech Specifications
  • Series:IGBTMOD™
  • Package:Bulk
  • Part Status:Obsolete
  • IGBT Type:-
  • Configuration:Half Bridge
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):1700 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):400 A
  • Power - Max:4300 W
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:3.4V @ 15V, 400A
  • Current - Collector Cutoff (Max):1 mA
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce:45 nF @ 10 V
  • Input:Standard
  • NTC Thermistor:Yes
  • Operating Temperature:-20°C ~ 150°C (TJ)