Powerex, Inc. CM400HU-24F
Mfr. Part # :
CM400HU-24F
Description
IGBT MOD 1200V 400A 1600W
DataSheet
CM400HU-24F PDF
Price is not available, please RFQ
CM400HU-24F Tech Specifications
  • Series:IGBTMOD™
  • Package:Bulk
  • Part Status:Discontinued at Digi-Key
  • IGBT Type:Trench
  • Configuration:Single
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):1200 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):400 A
  • Power - Max:1600 W
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.4V @ 15V, 400A
  • Current - Collector Cutoff (Max):2 mA
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce:160 nF @ 10 V
  • Input:Standard
  • NTC Thermistor:No
  • Operating Temperature:-40°C ~ 150°C (TJ)