Powerex, Inc. CM150EXS-24S
Manufacturer :
Powerex, Inc.
Mfr. Part # :
CM150EXS-24S
Description
IGBT MOD 1200V 150A 1150W
Catalog
Transistors - IGBTs - Modules
DataSheet
CM150EXS-24S PDF
Price is not available, please RFQ
CM150EXS-24S Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Bulk
  • Part Status:Discontinued at Digi-Key
  • IGBT Type:-
  • Configuration:Single
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):1200 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):150 A
  • Power - Max:1150 W
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.25V @ 15V, 150A
  • Current - Collector Cutoff (Max):1 mA
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce:15 nF @ 10 V
  • Input:Standard
  • NTC Thermistor:Yes
  • Operating Temperature:-40°C ~ 150°C (TJ)