Powerex, Inc. CM200DU-12F
Manufacturer :
Powerex, Inc.
Mfr. Part # :
CM200DU-12F
Description
IGBT MOD 600V 200A 590W
Catalog
Transistors - IGBTs - Modules
DataSheet
CM200DU-12F PDF
Price is not available, please RFQ
CM200DU-12F Tech Specifications
  • Series:IGBTMOD™
  • Package:Bulk
  • Part Status:Discontinued at Digi-Key
  • IGBT Type:Trench
  • Configuration:Half Bridge
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):600 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):200 A
  • Power - Max:590 W
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.2V @ 15V, 200A
  • Current - Collector Cutoff (Max):1 mA
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce:54 nF @ 10 V
  • Input:Standard
  • NTC Thermistor:No
  • Operating Temperature:-40°C ~ 150°C (TJ)