Powerex, Inc. CM600DU-24NFH
Mfr. Part # :
CM600DU-24NFH
Description
IGBT MOD 1200V 600A 1550W
DataSheet
CM600DU-24NFH PDF
Price is not available, please RFQ
CM600DU-24NFH Tech Specifications
  • Series:IGBTMOD™
  • Package:Bulk
  • Part Status:Discontinued at Digi-Key
  • IGBT Type:-
  • Configuration:Half Bridge
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):1200 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):600 A
  • Power - Max:1550 W
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:6.5V @ 15V, 600A
  • Current - Collector Cutoff (Max):1 mA
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce:95 nF @ 10 V
  • Input:Standard
  • NTC Thermistor:No
  • Operating Temperature:-40°C ~ 150°C (TJ)