Powerex, Inc. CM100DY-24NF
Manufacturer :
Powerex, Inc.
Mfr. Part # :
CM100DY-24NF
Description
IGBT MOD 1200V 100A 650W
Catalog
Transistors - IGBTs - Modules
DataSheet
CM100DY-24NF PDF
Price is not available, please RFQ
CM100DY-24NF Tech Specifications
  • Series:IGBTMOD™
  • Package:Bulk
  • Part Status:Discontinued at Digi-Key
  • IGBT Type:-
  • Configuration:Half Bridge
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):1200 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):100 A
  • Power - Max:650 W
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.5V @ 15V, 100A
  • Current - Collector Cutoff (Max):1 mA
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce:23 nF @ 10 V
  • Input:Standard
  • NTC Thermistor:No
  • Operating Temperature:-40°C ~ 150°C (TJ)