Powerex, Inc. CM75E3U-12H
Manufacturer :
Powerex, Inc.
Mfr. Part # :
CM75E3U-12H
Description
IGBT MODULE 600V 75A 310W
Catalog
Transistors - IGBTs - Modules
DataSheet
CM75E3U-12H PDF
Price is not available, please RFQ
CM75E3U-12H Tech Specifications
  • Series:IGBTMOD™
  • Package:Bulk
  • Part Status:Obsolete
  • IGBT Type:-
  • Configuration:Single
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):600 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):75 A
  • Power - Max:310 W
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:3V @ 15V, 75A
  • Current - Collector Cutoff (Max):1 mA
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce:6.6 nF @ 10 V
  • Input:Standard
  • NTC Thermistor:No
  • Operating Temperature:-40°C ~ 150°C (TJ)